تبلیغات
وبلاگ رسمی روستای عبدالرحیم - ثبت سه تپه تاریخی استان همدان در فهرست آثار ملی

ثبت سه تپه تاریخی استان همدان در فهرست آثار ملی


به گزارش خبرنگار ثبت سه تپه تاریخی استان همدان در فهرست آثار ملیگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان؛ رحمانی با اشاره به اینکه سه اثر در همدان با دوره های تاریخی عصرمس، سنگ و دوره اشکانیان در فهرست آثار ملی جای گرفت افزود: این تپه ها با نام های  توتله تپه، قز قلعه و دورت دانگ به ثبت رسیده است.


وی با بیان اینکه این تپه ها در بخش جوکار ملایر قرار دارد ادامه داد:2 مورد از این تپه ها در روستای توتل و دیگری مربوط به روستای عبدالرحیم در شهرستان ملایر واقع شده است.  

این کارشناس به موقعیت جغرافیایی این تپه ها اشاره کرد و اظهار داشت: توتله تپه در فاصله 5/1کیلومتری جنوب شرق روستای توتل از توابع جوکار ملایر و در محوطه تالاپ آق گل واقع شده که براساس  نمونه سفال بدست آمده و تحقیقات کارشناسان از این تپه مربوط به دوره  تاریخی مس و سنگ است. 

رحمانی همچنین به تپه قزقلعه نیز اشاره و گفت: این تپه نیز در فاصله 3 کیلومتری شمال شرق و در میان تالاپ آق گل واقع شده است که از سفال بدست آمده از سطح تپه مربوط به دوره تاریخی اشکانیان رقم خورده است .

وی گفت دیگر تپه به ثبت رسیده دورت دانگ است که این آثار تاریخی در فاصله 3 کیلومتری جنوب شرق روستای عبدالرحیم از توابع بخش شراء همدان واقع شده وبر اساس نمونه سفال بدست آمده این اثر تاریخی به دوره اشکانیان بر می گردد.

کارشناس میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: در برخی از اوقات کشاورزان در اطراف  این تپه ها  اقدام به شخم زنی می کنند که ضرورت دارد گمانه زنی های لازم توسط کارشناسان مربوطه در این زمینه انجام شود.

رحمانی درپایان به اهمیت موضوعات فرهنگی اشاره و تصریح کرد: امیدوار هستیم که مسئولان به این امر مهم نگاه ویژه ای داشته باشند و اعتباراتی که در این خصوص نیاز است را مد نظر قرار دهند.


[ دوشنبه 17 خرداد 1395 ] [ 10:31 بعد از ظهر ] [ اسماعیل میرزایی ]